Działania projektu Doctor Ukraine rozpoczęto tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Początkowo wolontariusze działający w Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej, przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum, gromadziły do pomocy osoby z różnych szpitali, organizowały się w grupy i wyjeżdżały do miejsc pobytu Uchodźców na terenie Krakowa (m.in. Akademiki na ul. Kamionka, Hotel Polski na ul. Pijarskiej, Hostel na ul. Berka Joselewicza, miejsce pobytu przy Sanktuarium JP2 w Łagiewnikach, Akademiki UJ przy ul. Racławickiej, Kolna, Dwór Tomaszowicach, Kopernika, Plaza i Śniadeckich (ośrodki MOPS). Pomoc obejmowała badanie lekarskie (internisty i pediatry) oraz podaż niezbędnych leków, które zostały zgromadzone dzięki funduszom Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej. W miarę możliwości starano się zapewnić konsultacje specjalistyczne (np. okulistyczne, kardiologiczne) oraz przedłużanie i kontynuację leczenia stałego. W ramach procesu diagnostyczno – leczniczego przeprowadzane były zarówno badania podstawowych parametrów życiowych, jak i EKG czy USG.
W późniejszym czasie wraz z większym napływem osób z obszarów wschodnich oraz rosnącymi potrzebami konieczne było wprowadzenie kilku modyfikacji. Wprowadzono godziny, w których w określonych miejscach miała się pojawić pomoc medyczna oraz nawiązano kontakt z osobami odpowiedzialnymi w ośrodkach, którzy mieli za zadanie zgłaszać zapotrzebowanie oraz zająć się pomocą przy tłumaczeniu podczas badania. Stworzono stronę internetową, na której każdy lekarz mógł się zarejestrować i zadeklarować swoją chęć pomocy. Dzięki specjalnemu formularzowi wykorzystywanym podczas zbierania wywiadu lekarskiego zunifikowano informacje medyczne o pacjentach. Dzięki nadawaniu nr PESEL osobom z Ukrainy proces wystawiania recept, a przez to leczenia i włączania w system polskiej ochrony zdrowia stał się łatwiejszy. Podjęto próbę większego zaktywizowania pacjentów – utworzono kilka stałych punktów, do której osoby potrzebujące miały się zgłaszać.
Aktualnie funkcjonuje kilka punktów stałych w ośrodkach CPU – Plaza, Kapelanka, Śniadeckich. Nasi wolontariusze wraz z lekarzami zapewniają tam opiekę medyczną 5 dni w tygodniu. Dodatkowo raz w tygodniu odbywają się dyżury w ośrodkach na ulicy Racławickiej i Kamionki.
Przez cały czas udzielania pomocy medycznej pamiętano również o wsparciu osób wolontariuszy. Organizowano regularnie odprawy, które miały za zadanie omówienie bieżących problemów oraz podzielenie się doświadczeniami. Nawiązano współpracę ze specjalistami psychiatrii, organizując superwizje, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Jesteśmy w stałym kontakcie z WHO, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w jednym z naszych punktów medycznych na ul. Kopernika dnia 22.03.2022.
Gościliśmy również ekipę filmową z USA, która kręciła film dokumentalny. Miało to miejsce 1 kwietnia br. Natomiast kolejnego dnia zorganizowaliśmy punkt medyczny na Małym Rynku w Krakowie podczas obchodów Dni Kultury Ukraińskiej
Zapewniamy pomoc medyczną w ośrodkach dla Uchodźców już od 5 marca br. Łącznie p0rzebadalismy ponad 2 tys. pacjentów! Do działań projektu Doctor Ukraine włączyło się około 90 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych oraz 106 studentów medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.