Choroby sercowo – naczyniowe są jedną z częstszych przyczyn śmierci na całym świecie, także w Afryce lecz diagnostyka i ich leczenie znacząco różni się od standardów spotykanych w Europie. 

W odpowiedzi na tę sytuację powstał Dr Heart, którego koordynatorem jest założyciel fundacji Dr hab. Bartłomiej Guzik. Jest to projekt skupiony na kardiologii ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego lecz nasi wolontariusze zajmują się również pacjentami internistycznymi oraz pediatrycznymi ze względu na brak personelu. Dotychczas projekt miał miejsce w dwóch ośrodkach w Kakooge w Ugandzie oraz Bugisi w Tanzanii. 

Celem Dr Heart jest wsparcie lokalnego systemu opieki zdrowotnej poprzez dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego oraz prowadzenie szkoleń dla lokalnych lekarzy z obsługi EKG oraz USG serca. Ważnym elementem naszej współpracy są  konsultacje z lokalnymi lekarzami za pomocą telemedycyny w czasie, gdy nie jesteśmy obecni na miejscu. Przeprowadzamy także działania edukacyjne rozmawiając z pacjentami o czynnikach ryzyka oraz profilaktyce najczęstszych chorób. 

Dr Heart poza opieką medyczną skupia się również na działalności naukowej. Podczas trwania misji przeprowadzamy obszerny wywiad medyczny wśród pacjentów. Dzięki analizie tych danych jesteśmy w stanie dogłębnie zrozumieć problemy z jakimi zmagają się osoby w Afryce i tym samym dostarczać skuteczniejszą opiekę medyczną.